-

Gözden kaçırmayın

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Gençlik Kolları Temsilcilerini AğırladıRTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Gençlik Kolları Temsilcilerini Ağırladı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesi kırsalında gerçekleştirilen "BOZDOĞAN-44" operasyonunda, biri turuncu, ikisi gri kategoride yer alan 4 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Beytüşşebap'taki operasyon, Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı ve TEM Daire Başkanlığı koordinasyonunda, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı'nın sevk ve idaresinde gerçekleştirildi. Operasyonda, teröristlerin hava kuvvetleri komutanlığı uçakları, ATAK taarruz helikopterleri ve J-SİHA desteğiyle Jandarma Özel Harekat (JÖH), Jandarma Komando timleri ve Güvenlik Korucuları ile sıcak temasa geçirildiği belirtildi.

Etkisiz hale getirilen teröristlerin, İçişleri Bakanlığı Terörden Arananlar Listesi'nde yer aldığı ve masum vatandaşlara yönelik acımasız saldırılara katıldığı tespit edildi. Bu teröristler arasında, Brüsk kod adlı Basri Cin, Rüstem kod adlı Sefer Temel, Kamuran Gever kod adlı Yılmaz Sala ve Dilsöz Rojhilat kod adlı şahıslar bulunuyor.

Teröristlerin, 24 Mayıs 2018'de bir güvenlik görevlisinin şehit edilmesi, 15 Temmuz 2019'da sivil bir araca yönelik EYP'li saldırıda bir sivil vatandaşın şehit edilmesi ve iki sivil vatandaşın yaralanması, 6 Haziran 2020'de bir güvenlik görevlisinin EYP'li saldırıda yaralanması, 29 Temmuz 2020'de iki güvenlik görevlisinin yaralanması, 14 Ağustos 2022'de iki sivil vatandaşın yaralanması ve 13 Eylül 2023'te bir sivil vatandaşın şehit edilmesi gibi eylemlerde aktif rol aldığı belirlendi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Twitter üzerinden "Kararlıyız, kutsal." notuyla operasyonun başarıyla tamamlandığını duyurdu.