-

Gözden kaçırmayın

Pençe-Kilit Operasyonu'nda Şehit Düşen Yarbay Abdullah Cem Demirkan'a Son VedaPençe-Kilit Operasyonu'nda Şehit Düşen Yarbay Abdullah Cem Demirkan'a Son Veda

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, ülke genelinde Kurban Bayramı öncesi gıda işyerlerine yönelik 7 bin 500'den fazla görevliyle 56 bin 38 denetim gerçekleştirildiğini, bu denetimlerde 608 kişi ve işyerine 39 milyon 629 bin 334 TL idari para cezası verildiğini duyurdu.

Bakan Yumaklı, yaptığı açıklamada, tarladan çatala kadar gıdanın her adımını kontrol altında tutmanın ve güvenilir gıdayı vatandaşlara sunmanın öncelikli hedefleri olduğunu vurguladı.

Haksız rekabetin engellenmesi için de yapılan çalışmalara değinen Yumaklı, Tarım ve Orman Bakanlığı olarak 2023 yılında 1 milyon 300 bin gıda resmi kontrolü gerçekleştirdiklerini ve bu kontrollerde 18 bin 948 işletmeye idari para cezası uygulandığını belirtti.

Bayram öncesi yapılan bu denetimlerde, özellikle şeker ve şekerli mamuller, pastacılık ürünleri, unlu mamuller ve tatlı üretim ve satış yerleri gibi gıda işletmelerine hassasiyet gösterildiğini söyledi. Yumaklı, "Kurban Bayramı öncesinden başlayarak bugüne kadar Türkiye genelinde toplam 56 bin 38 denetim gerçekleştirdik. Bu denetimler sonucunda 608 kişi veya işyerine toplamda 39 milyon 629 bin 334 TL idari para cezası uygulandı. Ayrıca 3 işletme için savcılığa suç duyurusunda bulunuldu" ifadelerini kullandı.

Tüketicilere de önemli bir çağrı yapan Yumaklı, "Gıda ile ilgili herhangi bir ihbar ve şikâyeti olan vatandaşlarımız, Türkiye'nin her yerinden Alo 174 Gıda Hattı'na ya da 0501 174 0 174 numaralı Whatsapp Gıda İhbar Hattı'na bildirimde bulunabilirler. En iyi denetçi şüphesiz tüketicinin kendisidir; bu sürece ne kadar dâhil olursak, o kadar hızlı ve kolay sonuç alabiliriz. Vatandaşlarımızın sağlığıyla oynayanlara göz açtırmıyoruz, açtırmayacağız" dedi.