-

Gözden kaçırmayın

Pençe-Kilit Operasyonu'nda Şehit Düşen Yarbay Abdullah Cem Demirkan'a Son VedaPençe-Kilit Operasyonu'nda Şehit Düşen Yarbay Abdullah Cem Demirkan'a Son Veda

6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Depremden etkilenen şehirlerde yapımı tamamlanan 76 bin afet konutu ve köy evi, geçtiğimiz şubat ayında hak sahiplerine teslim edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yıl sonuna kadar 200 bin konutun daha teslim edileceğini ve 2025'in sonuna kadar tüm depremzedelerin yeni yuvalarına kavuşacağını açıkladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, afet konutları ve köy evlerinin yanı sıra Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman şehir meydanlarının yapımını sürdürüyor. Bakan Mehmet Özhaseki, bu şehirlerde altyapı ve üstyapı çalışmalarıyla şehir meydanlarını yeniden inşa ettiklerini belirtti. Bakan Özhaseki, "Şehirlerimizi sadece konut üretimiyle değil, tarihî ve kültürel dokusuyla yeniden canlandırmak istiyoruz" dedi.

Bakan Özhaseki, şehir meydanlarının yapımını hızla sürdürdüklerini ve meydanlara açılan caddeleri de inşa ettiklerini belirtti. "Şehir meydanlarımızı ortak akılla geleceğe taşıyacağız," diyen Bakan, il koordinasyon toplantılarında çeşitli paydaşlarla bir araya geldiklerini ve talepleri dinlediklerini ifade etti. Ayrıca, deprem bölgelerinde sıvılaşmanın olduğu zeminlerde yapılaşmaya izin verilmeyeceğini ve dere yataklarının imara açılmayacağını belirtti.

Çevre hassasiyeti çerçevesinde planlanan şehir meydanlarının yeşil ve çevre dostu, güvenli, enerji verimli ve Sıfır Atık uyumlu olarak inşa edileceğini vurgulayan Bakan Özhaseki, bu meydanların "bugünden yarına bir köprü" olacağını ifade etti. Yıkılan veya zarar gören tarihî yapıların da yeniden ihya edildiğini belirten Bakan, "Medeniyetimizin izlerini koruyarak, kültür varlığımızı geleceğe taşıyoruz" dedi.