-

Gözden kaçırmayın

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Gençlik Kolları Temsilcilerini AğırladıRTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Gençlik Kolları Temsilcilerini Ağırladı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Ankara'da Özel Harekat Daire Başkanlığına düzenlenen saldırıda şehit olan 23 yaşındaki komiser yardımcısı Cennet Yiğit'in hatıraları, Kayseri'nin Bünyan ilçesindeki babaevinin bodrum katında oluşturulan "anı evi"nde yaşatılıyor.

Şehit Cennet Yiğit'in Anı Evi'nde, onun fotoğrafları, çocukken oynadığı bebek, nişan yüzüğü, resmi üniforması, şehit olduğu sırada üstündeki kıyafetleri, darbecilerin bombardımanından kalan şarapnel parçaları, yaptığı resimler ve şehit arkadaşlarının fotoğrafları sergileniyor. Yiğit'in ailesi, kızlarına olan özlemlerini bu eşyalar aracılığıyla gidermeye çalışıyor.

Baba Yahya Kemal Yiğit, kızlarının eşyalarıyla kendilerini teselli ettiklerini belirterek, 15 Temmuz'un ailece hafızalarına kazındığını söyledi. Yiğit, "Burada bir anı evi oluşturduk. Vatandaşlarımız, milletimiz çok duyarlı. Bugüne kadar burayı 20 bin kişi ziyaret etti. Her gelen ziyaretçimizle 15 Temmuz'u yeniden yaşıyoruz," dedi. Ziyaretçilerin hatıra defterine 15 Temmuz ile ilgili düşüncelerini yazdığını ve toplumun darbelere karşı olduğunu bu yazılardan gördüklerini ifade etti.

Darbe girişiminin üzerinden 8 yıl geçtiğini ve acılarının hala taze olduğunu belirten Yiğit, "15 Temmuz hain darbe girişimini hiç unutmuyoruz, unutmayacağız, unutturmayacağız. Gelecek nesillerimize de biz bunu defalarca anlatacağız inşallah. İttifak güçler nasıl Çanakkale'de bu ülkeyi işgal etmeye geldilerse 15 Temmuz'da da aynı işgal girişimini yaptılar fakat Allah razı olsun, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde vatandaşlar buna izin vermedi," dedi. Yiğit, vatanı korumak için şehitler verildiğini dile getirerek, evladını kaybetmenin üzüntüsünü yaşadığını ancak şehit ailesi olarak gururlu olduğunu belirtti. "Rabbimize ne kadar şükretsek az çünkü biz bir evlat verdik, binlerce evladımız oldu. En önemlisi vatanımız elimizde," diye ekledi.

Baba Yahya Kemal Yiğit, kızlarına ait eşyalardan oluşturdukları "anı evi" hakkında da konuştu. "Bütün üniformaları, takıları, ajandaları burada. Hendek operasyonlarında giydiği botları daha çamuruyla duruyor. Bebekliğinden şehadetine kadar Cennet'imizin yaşam öyküsü burada. Yaptığı tablolar burada. Karakalem çalışmaları, 15 Temmuz'da atılan bomba parçaları burada. En cani düşmana dahi atmadıkları o misket bombasını bizim çocuklarımıza attılar. O misket bombasının bir şarapnel parçası, beylik tabancası, yanmış telefonu gibi birçok eşyası var burada," ifadelerini kullandı. Ayrıca, devlet büyüklerinin takdim ettiği gurur belgeleri de "anı evi"nde sergileniyor. Yiğit, burasını "Cennet'ten bir köşe" olarak nitelendirdi.