-

Gözden kaçırmayın

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Gençlik Kolları Temsilcilerini AğırladıRTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Gençlik Kolları Temsilcilerini Ağırladı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere yola çıktı.

Zirvede, NATO’nun caydırıcılık ve savunma yapılanmasını güçlendirmek amacıyla müzakerelerde bulunacak olan Erdoğan, müttefiklerin milli güvenlik hassasiyetlerini koruyan ve ittifak dayanışmasını pekiştiren sonuçlar elde etmeyi hedefliyor.

Terörle mücadele ve savunma sanayisi ticaretine yönelik engellerin kaldırılması, Vilnius’ta alınan kararların uygulanması açısından büyük önem taşıyor. Erdoğan, zirvede artan terör tehdidine dikkat çekerek, NATO'nun terör örgütleriyle bütüncül bir mücadele yürütmesini vurgulayacak.

Ayrıca, Erdoğan, Türkiye'nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve bağımsızlığına olan desteğini yeniden dile getirecek ve NATO’nun Ukrayna'ya yönelik destek adımlarını belirlerken, Türkiye'nin savaşın tarafı olmama ilkesini sürdüreceğini ifade edecek.

Türkiye'nin NATO misyonlarına ve operasyonlarına en fazla katkı sağlayan ilk beş müttefikten biri olduğunu belirten Erdoğan, karada, denizde ve havada geliştirilen imkan ve kabiliyetlerle NATO’nun belkemiği ülkelerinden biri olduklarının altını çizdi.

Gazze’deki olaylara da dikkat çeken Erdoğan, Filistin halkına yönelik devam eden katliamları gündeme taşıyacak ve uluslararası toplumun İsrail’i durdurmakta yetersiz kaldığını belirtecek. Erdoğan, Filistin'de adil ve kalıcı barış sağlanmadıkça küresel vicdanın rahat edemeyeceğini ifade edecek.