-

Gözden kaçırmayın

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Gençlik Kolları Temsilcilerini AğırladıRTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Gençlik Kolları Temsilcilerini Ağırladı

Türkiye, yerli üretimle geliştirdiği haberleşme uydusu Türksat 6A'yı uzaya fırlattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu önemli adımın ülke ve millet için yeni bir gurur kaynağı olduğunu ifade etti.

Uzaydaki geleceğe yönelik stratejik bir adım olan Türksat 6A'nın alt sistemleri, uydu yer istasyonu ve yazılımlarının %81’den fazlası millî imkânlarla üretildi. Erdoğan, Türksat 5B uydusunda olduğu gibi Türksat 6A’nın da SpaceX firmasının Falcon 9 roketi ile uzaya gönderildiğini belirtti.

Elon Musk ile olan ortaklığın güçlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Erdoğan, tüm engellere ve kısıtlamalara rağmen Türkiye’nin uzaydaki varlığının arttığını ve kısa süre önce ilk insanlı uzay misyonunu başarıyla gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Türksat 6A’nın devreye girmesiyle Türkiye'nin haberleşme uydusu üretebilen bir ülke konumuna yükseleceğini vurguladı.

Uydu üretimindeki bu yeni safhanın, Bölgeye yönelik uydu hizmeti ihracatını ciddi şekilde artıracağını ve Türkiye’nin uydu ve bileşen tasarım ve üretiminde pazar payına sahip olacağını belirtti. Erdoğan, milli güvenlik açısından kritik öneme sahip haberleşme uyduları gibi teknolojilerin dışa bağımlı olmadan üretilmesinin önemini vurguladı.

Türksat 6A’nın ülkemiz, milletimiz ve televizyon yayıncılığı için hayırlı olmasını dileyerek, projede emeği geçen herkese teşekkür etti.